Brachypelma boehmei Synonimy Ptasznik czerwononogi, Mexican fireleg
Występowanie Ameryka południowa; Brazylia, Kostaryka, Honduras, Panama
Biotop W warunkach naturalnych zamieszkują pustynie oraz tereny półpustynne na których mają swoje gniazda w ziemi.
Opis gatunku Samice boehmei żyją długo, około 20 lat, natomiast samce rzadko dożywają 5 roku życia. Bardzo ładnie ubarwiony ptasznik. Jego nogi z wyjątkiem ud i stóp są ubarwione na kolor pomarańczowy, czasem jest to ciemny lub jasny pomarańcz. Podobnej barwy jest karapaks; natomiast reszta ciała jest czarna. Samice dorastają maksymalnie do 7 cm długości ciała i 16 cm z odnóżami. Samce natomiast są o kilka centymetrów mniejsze oraz smuklejsze.
Cechy szczególne Naziemny i mało agresywny ptasznik posiadający słaby jad. Czasami zdarzają się nerwowe osobniki. Gatunek ten jest polecany dla początkujących terrarystów. Rośnie dosyć wolno.
Terrarium Maluchy B.boehmei trzymamy w pudełku od kliszy, gdy podrosną przenosimy je pojemnika na mocz. Gdy pająk przejdzie piątą-szóstą wylinkę najlepiej przełożyć go do pojemnika po sałatce lub innego pojemnika o podobnej wielkości. Dorosłego ptasznika przenosimy do terrarium 30x30x25. Jako podłoże najlepiej sprawuje się oczywiście torf kwaśny, podczas urządzanie terrarium należy pamiętać o jakimś schronieniu (np. kokos lub jakaś gałąź), ważna też jest mała miseczka z wodą. Jako oświetlenie proponuje czerwoną żarówkę 15 watową dzięki której łatwo obserwować pajączka nie ingerując w jego życie.
Warunki W terrarium utrzymujemy temperaturę 24-28°C oraz wilgotność około 50-60%. W nocy warto obniżyć temperaturę o jakieś 2-3 stopnie.
Żywienie Młode osobniki karmimy pinkami ,trochę większe mącznikami i małymi świerszczami. Podrośnięte już osobniki karmimy sporymi świerszczami i dużymi mącznikami oraz średnimi drewnojadami. Ptasznik te powinny sobie poradzić również z karaczanami. Dorosłe już osobniki karmimy kilkoma świerszczami czy szarańczami. Częstotliwość karmienia zależy od wieku pająka. Młode ptasznik karmimy nawet co 2-3 dni. Dorosłe osobniki wystarczy karmić raz lub dwa razy w tygodniu, natomiast, jeśli posiłek był bardzo obfity pająk może nie jeść nawet przez miesiąc.
Rozpoznawanie płci Samica jest mocniej zbudowana od samca, choć często ma mniejszą rozpiętość odnóży. Samiec ma haki na goleniach pierwszej pary nóg i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej.
Rozmnażanie Rozmnażanie tego gatunku nie należy do najtrudniejszych, każdy średnio zaawansowany hodowca da sobie z tym rade. Samica powinna mieć minimum 4 lata, ale lepiej poczekać trochę dłużej, gdyż młodsze prawie nigdy nie robią kokonu po kopulacji. Sam akt płciowy przebiega zazwyczaj spokojnie i bez problemu. Po kopulacji należy oddzielić samca od samicy gdyż samice może być agresywna względem samca. Kokon jest budowany po 4-9 miesiącach. Najczęściej zawiera 600-800 jaj. Młode wylęgają się po ok.6-7 tygodniach i stają się pajączkami po kolejnych 40-50 dniach.
Uwagi Jad nie jest zbyt niebezpieczny dla człowieka. Oczywiście inaczej ma się sprawa, gdy ktoś jest alergikiem. Ptasznik ten wyczesuje włoski parzące. Brachypelma boehmei jest chroniona Konwencją Waszyngtońską.
|