Pochodzenie i informacje wstępne Anolis brązowy zamieszkuje Kubę, Florydę, Bahamy, Amerykę Środkową, Jamajkę oraz wyspy na morzu karaibskim, odkryto też odrębną populację w Teksasie. IIstnieją 2 podgatunki Anolis sagrei: Anolis sagrei ordinatus (Bahaman brown anole), Anolis sagrei sagrei (Kubański anolis brązowy) niektóre źródła podają jeszcze trzeci podgatunek Anolis sagrei greyi. Inna nazwa: Norops sagrei sagrei.
Jaszczurki te zwykle przebywają na ziemi oraz w niższych partiach roślin, na skraju lasu oraz na otwartych przestrzeniach. Czasami wspinają się na drzewa, ale zwykle nie wyżej niż 1,5 metra. Samice zwykle przebywają na ziemi. Często spotyka się te jaszczurki w pobliżu siedzib ludzkich. W wypadku zagrożenia potrafią być bardzo szybkie i zwinne, oraz skoczne. Potrafią doskonale manewrować w różnego rodzaju trawach i niskich krzewach oraz bardzo dobrze się kamuflują. W naturalnym środowisku są najbardziej aktywne między południem a godziną 15.30 - praktycznie niemożliwe jest spotkanie ich wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Żyją zwykle ok. 5 lat.
Wygląd Samce dorastają do 20cm, samice są mniejsze - do 16cm. Dymorfizm płciowy jest dość dobrze widoczny. Obydwie płci mają podstawowy brązowy kolor. Samce mają jasno brązowe (do ciemnożółtych) pręgi biegnące w poprzek grzbietu lub figury o kształcie przypominającym diamenty na grzbiecie, mają bardzo charakterystyczny pomarańczowo-żółto-czerwony worek podgardzielowy. Samice mają białą lub żółtą linię z trójkątami po obu stronach wzdłuż grzbietu.
Anolisy potrafią zmieniać ubarwienie od bardzo jasnego szarego do prawie czarnego zależnie od temperatury, otoczenia i nastroju. Kiedy są podekscytowane pojawiają się na ich bokach i grzbiecie małe żółte kropki wyraźnie kontrastując z normalnym ubarwieniem.
Terrarium Ponieważ anolisy brązowe zamieszkują sawanny, tereny pustynne, obrzeża lasów, otwarte tereny i rzadko pojawiają się na drzewach potrzebują terrarium suchego o układzie poziomym. Dla pary terrarium powinno mieć przynajmniej 50x50x30cm ale ponieważ na wolności na jednego samca przypadają zwykle 2 - 4 samice najlepiej urządzić takie dla 4 osobników (1 samiec + 3 samice) o wymiarach 100x60x60. Nie można trzymać dwóch samców w jednym terrarium - zaciekle walczą o swoje terytorium i dla jednego z nich może się to zakończyć śmiercią, natomiast samice często widuje się razem, zwykle skupione wokół samca. Terrarium powinno też mieć dobrą wentylację.
Gady te są aktywne w dzień i potrzebują świetlówki emitującej promienie UV (2-5% UVB) która zapobiega wystąpieniu krzywicy (bez tego promieniowania nie mogą syntetyzować witaminy D3 która jest niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia) i stymuluje prawidłowy rozwój i aktywność zwierząt. Potrzebują również promiennika ciepła pod którym będą się mogły wygrzewać tak jak to robią w środowisku naturalnym. Temperatura w dzień powinna wynosić 25-28°C a pod promiennikiem do 35°C, w nocy ok. 20°C.
Wilgotność (40-70%) najlepiej podnosić spryskując terrarium letnią odstaną wodą zwłaszcza, że anolisy lubią zlizywać krople wody z roślin i kamieni. Najlepszym czasem na zraszanie jest wieczór i rano ponieważ właśnie w tych porach wzrasta wilgotność na terenach na których żyją te gady. Oprócz tego powinny mieć też pojemnik z czystą wodą - na tyle płytki by jaszczurki mogły się z niego bez problemu wydostać. Do dekoracji terrarium nadają się różnego rodzaju skały (trzeba uważać by nie miały ostrych krawędzi o które zwierzę może się pokaleczyć) oraz rośliny które poprawiają wilgotność i mikroklimat w terrarium. Dobrym rozwiązaniem jest powiększenie powierzchni życiowej zwierząt przez zamontowanie różnego rodzaju półek. Mimo, iż anolisy brązowe nie wspinają się zbyt wysoko to jednak często przesiadują na niższych roślinach, krzewach lub konarach więc warto im to umożliwić włączając do wystroju różnego rodzaju gałęzie i dość mocne rośliny - które utrzymają ich ciężar i umożliwią szczególnie samcom kontrolowanie swojego terytorium i swoich samic.
Żywienie Prawidłowe żywienie jest podstawą dobrego samopoczucia i rozwoju jaszczurek. Anolisy brązowe są gadami owadożernymi. Jako podstawowy pokarm najlepiej nadają się świerszcze ale należy jak najbardziej urozmaicać im dietę: muchami, larwami mącznika, ćmami oraz planktonem łąkowym - jeśli chodzi o plankton należy pamiętać, iż może być on pozyskiwany tylko na czystych terenach, wolnych od zanieczyszczeń i nie pryskanych, i o tym, że istnieje ryzyko przeniesienia w ten sposób różnego rodzaju pasożytów. Nie wolno podawać owadów które mogą stanowić zagrożenie dla naszych podopiecznych - os, pszczół (i innych żądlących) i owadów z bardzo twardym chitynowym pancerzem.
Częstotliwość karmienia zależy od wieku osobnika - młode anolisy karmimy codziennie, starsze możemy karmić rzadziej. Raz w tygodniu powinno się wzbogacić pokarm o witaminy.
Rozmnażanie Anolisy brązowe osiągają dojrzałość płciową po około roku. Jeżeli zamierzamy je rozmnażać należy od października do lutego wprowadzić je w okres spoczynku (należy pamiętać, że nie wolno "zimować" zwierząt słabszych). Temperatura w dzień powinna wynosić 21°C, w nocy 20°C. Oświetlenie 9 godzin. Karmimy raz w tygodniu. Przebyty spoczynek zimowy powinien pobudzić zwierzęta do rozpoczęcia godów.
Kopulacja u Anolis sagrei odbywa się zwykle albo późno wieczorem albo nad ranem i trwa kilka minut. Po około 3 tygodniach od kopulacji samica zaczyna szukać odpowiedniego miejsca do złożenia jaj, następnie kopie ok. 5 centymetrowy dołek często między korzeniami roślin i składa w ziemi jedno do dwóch jaj. Jajka najlepiej przełożyć do inkubatora, uważając by ich nie obrócić (należy je położyć dokładnie w takiej pozycji jak zostały znalezione w innym wypadku możemy spowodować śmierć zarodka)- jako podłoże bardzo dobrze nadaje się wermikulit.
Po ok. 35 dniach inkubacji w temperaturze wynoszącej 23-28°C wykluwają się młode i po 2-3 dniach zaczynają pobierać pokarm (małe świerszcze, muszki owocowe z dodatkiem witamin i minerałów). Wyklute młode przekładamy do mniejszego terrarium i tam odchowujemy aż osiągną dojrzałość płciową.
|